Deň nórskej ústavy

17. mája si Nóri pripomínajú narodeniny svojej krajiny, práve v tento deň oslavujú Deň ústavy. Naši zahraniční študenti z Nórska sú dôkazom, že tento sviatok je pre ich nich veľmi dôležitý. Oslavy organizujú pravidelne každý rok aj v Martine, kde vďaka fakulte žije najväčšia komunita Nórov na Slovensku.

Deň ústavy je pre Nórov najdôležitejším sviatkom v roku, dokonca väčším ako sú Vianoce. Oblečú si národný kroj a mávajú vlajočkami, ktoré sú aj súčasťou výzdoby. Od rána sa stretávajú na slávnostných raňajkách a piknikoch kde oslavujú a zabávajú sa. „Veľmi sa mi páči, ako si naši zahraniční študenti z Nórska tento deň pripomínajú. Je vidieť, že je to ľudový sviatok, jeho súčasťou nie sú žiadne prejavy politikov či vojenské prehliadky, ale celé je to robené pre ľudí, pre deti. Na pripomenutie si štátnosti a národnosti. Je tu výborná atmosféra, ktorú s nimi vždy rada zdieľam,“ povedala počas osláv dekanka fakulty prof. MUDr. Andrea Čalkovská, DrSc.

Na JLF UK aktuálne študuje približne 300 nórskych študentov. Vďaka nim dostáva nie len fakulta, ale samotné mesto osobitý ráz. „Máme veľkú radosť, že študenti medicíny z Nórska sa v našom meste etablovali a aj takýmto spôsobom ukazujú, že sa tu cítia príjemne a chcú si tu pripomínať aj svoje významné sviatky, akým je Deň ústavy,“ dodal doc. MUDr. Martin Janík, PhD., prodekan JLF UK pre pedagogickú činnosť v študijnom programe všeobecné lekárstvo pre študentov študujúcich v jazyku anglickom a zahraničné vzťahy.