Stavanie vianočného stromčeka

Naši študenti si opäť postavili a ozdobili vlastný vianočný stromček pred budovou internátu. Okrem pravej vianočnej nálady im nechýbala ani dobrosrdečnosť. Začítajte sa do predslovu našich „štvrtákov“.

Vianoce, ten čarovný čas prikrytý rúškom tajomstva, ktoré z neho sála. Od pradávna sa traduje, že Vianoce sú časom rodiny, pokoja, radosti, lásky, prijatia. O čo vzácnejšie sú tieto hodnoty v súčasnej dobe!  Ako študenti medicíny sme v každodennom kontakte s pacientmi a viac ako kedykoľvek si uvedomujeme, že to čo naozaj potrebujú pocítiť je, že sú milovaní a vypočutí.  Práve tieto myšlienky nás inšpirovali k tomu, aby sme Zimný strom uchopili z iného konca.

Zimný strom, udalosť, ktorej tradície siahajú oveľa dávnejšie ako si my, štvrtáci, dokážeme pamätať. Čas, kedy spoločne varíme kapustnicu, punč, ozdobujeme stromček, ktorý následne rozsvietime. Práve on predstavuje dokonalý symbol toho, že Vianoce sú skutočne za rohom. Väčšinu predvianočného obdobia netrávime doma s našimi rodinami, ale na našom internáte, v druhom domove. Napriek tomu, že čiastočne nás mrzí, že nemôžeme byť pri tom ako naše maminy vypekajú a potajme vyjedať tie čerstvo napečené koláčiky, tak za domovom sa nám až tak necnie. Prečo? Na chodbách internátu je tiež cítiť vo vzduchu Vianoce a táto udalosť nám ich dokonalo pripomína.

Tento rok sme sa rozhodli povýšiť myšlienku Vianoc na prvé miesto a všetok finančný zárobok z predaja a koledovania je venovaný tým, ktorí to potrebujú azda najviac. Veríme, že práve tí najmenší spomedzi nás majú právo zažiť to pravé čaro Vianoc. Nič nás neteší viac ako to, že tieto detičky aj vďaka nám budú môcť mať skutočnú štedrovečernú večeru so svojou rodinou a pod stromčekom si nájdu niečo, čo spôsobí rozžiarenie ich očiek a zaplesanie srdiečka.

7.12.2022 bude navždy zapísaný ako deň, ktorý napriek stresu a napätiu z toho, ako táto akcia dopadne a či sa skutočne všetko podarí  bol opradený čarom Vianoc. Všetky obavy  sa vytratili v okamihu, keď pri ozdobovaní stromčeka začali z neba poletovať snehové vločky. Čo mohlo byť krajšie, ako ten moment, keď sme spoločne spievali koledy pod postaveným stromčekom s pohárom punču či miskami kapustnice v rukách.

Počas celej prípravy tejto udalosti nás sprevádzalo skutočné kúzlo Vianoc. A to práve vďaka prístupu a ochote ľudí, ktorí sa na nej spolu s nami podieľali. Vianočnú kapustnicu, ktorá ulahodila našim chuťovým pohárikom sme si vychutnali vďaka miestnym kvalitným potravinám, Zrnko a konkrétne pánovi Vojtechovi, ktorý nezaváhal ani na chvíľku a do tohto projektu s nami radostne šiel. Kvalitný punč musí byť podložený kvalitným vínom, ktoré nám darovala vinotéka Sommelier. Súčasťou tejto udalosti bolo aj koledovanie, kedy zamestnanci fakulty ako aj študenti mohli koledníkom prispieť ľubovoľnou finančnou čiastkou. Finančný výťažok je vďaka ním ešte o to vyšší, lebo ľudia ukázali, že dobro a štedrosť sa stále nosí. Rovnako, tak patrí naša vďaka aj všetkým zamestnancom vysokoškolského internátu, ktorí nám vždy vyšli v ústrety a boli nápomocní. Stromček, ktorý sa hrdo pýši pred internátom nám bol darovaný pánom Ivaškom. Veľmi sa tešíme, že pozvanie prijala pani dekanka Čalkovská a anjela, ktorý nás stráži z vrcholu stromčeka umiestnila práve ona.

Celková vyzbieraná suma je 1 525 eur a poputuje do OZ Dom nádeje a  ich projektu Vianočná radosť.

Každému, kto priložil akokoľvek ruku k dielu by sme sa chceli poďakovať. Poďakovať za to, že sme spoločne priniesli ducha Vianoc do chodieb internátu. Ďakujeme, že sme mohli opäť obnoviť to pravé, čo v sebe Vianoce ukrývajú a to pomoc, láskavosť či pokoru. Mohli sme sa presvedčiť, že keď sa ľudia spoja, tak dokážu veľké a dobré veci.

Priatelia, Vianoce sú nablízku, buďme na seba tento rok milí a láskaví, šírme to pravé posolstvo Vianoc.  Prajeme Vám šťastné a veselé Vianoce naplnené radosťou, pokojom, rodinou a tým čarom, ktoré sa ku nám dostáva skrze narodenie toho najmenšieho daru. Do Nového roku nech vykročíme tou správnou nohou a v skúškovom období prajeme veľa šťastia.

                                                                                                                                   Štvrtáci